Czym jest dieta BARF?
Jeżeli gotowa karma twojego psa nie zachwyca składem, a twój pupil grymasi przy kolejnej porcji suchej karmy, zastanów się nad zmianą diety. jednak nie porywaj się od razu z motyką na słońce, ponieważ żywienie psa dietą BARF dla początkujących wcale nie musi być takie proste. Po przeczytaniu tego artykułu na pewno będziesz w stanie podjąć decyzje czy podejmujesz się wyzwania żywienia swojego psiaka jakże teraz popularnym BARF’em. BARF pochodzi od nazwy Biologically Appropriate RAW Food.
Jest to metoda żywienia, która została opracowana przez lekarza weterynarii z Australii. Najważniejszym założeniem jest to, aby każdy posiłek naszego psiaka zawierał dużą dawkę surowych składników pochodzenia zwierzęcego, czyli mięsa oraz podrobów.
Co znajduje się w misce psa żywionego BARFem?
Zwierzę żywione w taki sposób powinno dziennie spożywać mniej więcej:
- 80% produktów pochodzenia zwierzęcego,
- 20% produktów roślinnych.
We wskazanych we wcześniejszym podpunkcie 80% znajduje się około 15% mięsnych kości, 20% podrobów oraz mięso szkieletowe.
Dokładna zawartość miski każdego psa może być inna ze względu na jego preferencje żywieniowe, codzienną aktywność fizyczną czy stan zdrowia. Twoim zadaniem jako opiekuna, będzie dostosowanie diety twojego psiaka do jego potrzeb oraz stylu życia.
Jakie mięso wybrać dla psa?
W misce twojego psiaka mogą, a nawet powinny gościć mięsa różnorodnego pochodzenia, mogą to być między innymi:
- kurczak
- indyk,
- kaczka,
- królik,
- jeleń,
- dziczyzna,
- wołowina,
- wieprzowina,
- jagnięcina,
- Cielęcina.
Żywienie psa w tym modelu opiera się na surowych produktach pochodzenia zwierzęcego. Naprzemienne stosowanie kilku rodzajów mięsa pozwoli zaspokoić potrzeby psa na wszystkie niezbędne składniki odżywcze, których potrzebuje, a my w taki sposób będziemy w stanie zapobiegać wszelkim niedoborom.
Dlaczego i jak podawać psu podroby?
Podroby są one nieodłącznym elementem każdej BARF’owej miski, powinny one stanowić aż 20-25% dawki pokarmowej. Ze względu na bogactwo niezbędnego żelaza oraz witaminy A najpopularniejsze jest podawanie wątróbki. Nie może to być jednak jedyny rodzaj podrobów w diecie twojego pupila. Maksymalna jej ilość wynosi 5-8%. Pozostałą część podrobów powinny stanowić na przykład:
- nerki,
- płuca,
- żołądki,
- serca,
- języki.
Czy w diecie BARF może znaleźć się ryba?
Oczywiście, że tak. Może? A nawet powinna! Ryby są cennym źródłem kwasów omega – 3 oraz omega – 6, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju twojego psiaka. Na surowo, spośród ryb, można podawać:
- dorsza,
- flądrę,
- okonia,
- szczupaka,
- solę,
- łososia,
- pstrąga.
Po obróbce termicznej twój pies może jednak zjeść każdy gatunek ryby! Przed podaniem należy jednak je wypatroszyć, aby pozbyć się potencjalnie niebezpiecznych ości.
Jak podawać psu jajka?
BARF dopuszcza podawanie psu jajek, które zawierają komplet aminokwasów egzogennych, dzięki któremu twój pupil będzie mógł cieszyć się na przykład piękną i lśniącą sierścią. W psim menu mogą znaleźć się albo całe jajka, albo jedynie żółtka. Zależy to od indywidualnych preferencji psa oraz jego potrzeb. Ilość jajek w diecie jest ściśle związana z wielkością twojego pupila. Piesek średnich rozmiarów może otrzymywać od 4 do 6 jajek w przeciągu tygodnia.
Stosuj jajka:
- kurze,
- kacze,
- indycze lub gęsie.
Zwróć uwagę, że jajka można zamrozić. Pierwszą opcją jest zamrożenie ich w całości (bez skorupki), ale warto rozważyć także mrożenie samych żółtek.
Czy pies może jeść kości?
Karmienie psa kośćmi to najbardziej kontrowersyjny element diety BARF. Czy słusznie? Mięsne kości to źródło:
- wapnia,
- fosforu,
- mikroelementów
- kwasów tłuszczowych,
które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju twojego pupila, ale także dla podtrzymania dobrego samopoczucia i wyglądu. Ważne jest to, aby podawać psu tylko i wyłącznie kości mięsne, czyli takie, które zawierają przynależne mu elementy tuszy, tak aby nasz zwierzak mógł bez problemu obgryźć sobie z nich mięsko, a resztę zostawić. Kości powinny być dopasowane do wielkości twojego pupila, aczkolwiek powinno się ich unikać w posiłkach dla szczeniaka. Kości także nie powinno podawać się psom, które zaborczo bronią dostępu do zasobów, ale także dla psów, które jedzą łapczywie, ponieważ może się to wiązać połknięciem kości lub jej fragmentu co może być bezpośrednim zagrożeniem zdrowia, a nawet życia naszego psa. Kości nie należy także podawać pieskom z rozmaitymi schorzeniami, szczególnie nie są polecane dla psów chorymi nerkami lub z problemami z przewodem pokarmowym. Pod żadnym pozorem nie wolno podawać pieskom kości gotowanych, zważając na to, że pies, który rozgryzie gotowaną kość, która będzie posiadała bardzo ostro postrzępiony brzeg, może poważnie uszkodzić swój przewód pokarmowy co może prowadzić do śmierci naszego pupila, który nie otrzymałby pomocy w odpowiednim czasie.
Podawaj psu jedynie kości mięsne, czyli takie, które zawierają przynależne mu elementy tuszy. Dopasuj je do wielkości swojego pupila, ale unikaj ich w posiłkach dla szczeniaka.
Nigdy nie stosuj także kości u psów:
- łapczywych,
- broniących zasobów,
- z chorymi nerkami lub z problemami z przewodem pokarmowym.
Nie podawaj psom kości gotowanych!
Warzywa i owoce dla psów
W diecie BARF naszego pupila mogą znaleźć się warzywa oraz owoce, ale dodawanie ich nie jest wymagane. Wybór należy do ciebie, ale zależy także od preferencji oraz stanu zdrowia twojego czworonoga. Niektóre psy bardzo niezmiernie lubią rozmaite warzywa, którymi są na przykład dynia lub marchew. Możesz je zatem śmiało wykorzystywać! Węglowodany pochodzące z warzyw są także wskazane w przebiegu części chorób lub w okresie ciąży, czy u psów sportowych, ponieważ stanowią bezpośrednie źródło potrzebnej na co dzień energii.
Warzywa w diecie Twojego psa mogą być podawane jako:
- przekąski,
- samodzielne posiłki lub łączone z porcją mięsa.
Możesz podawać je na surowo np. zielonego ogórka, ale w większości przypadków lepiej jest je gotować i rozdrabniać.
W misce Twojego psa mogą znaleźć się:
- marchew,
- pietruszka,
- batat (zawsze gotowany),
- dynia,
- ziemniak (zawsze gotowany), czy pomidor.
Owoce są źródłem naturalnych cukrów, dlatego limituj ich ilość i traktuj jako przysmaki. Nagradzaj psa kawałkami:
- ananasa,
- jabłka,
- gruszki,
- arbuza,
- truskawki oraz jagodami.
Gotowe przepisy diety BARF dla psa
W sieci jesteśmy w stanie znaleźć wiele wiadomości, które dotyczą diety BARF i tego jak się do niej przygotować. Jeżeli nie masz pomysłu na konkretny posiłek, możesz skorzystać z gotowych przepisów na dietę BARF, które możesz znaleźć w rozmaitych książkach czy na forach internetowych, blogach, czy przeróżnych artykułach. W przygotowaniu posiłków dla twojego pupila ogranicza cię tylko wyobraźnia.
Dlaczego w BARF stosuje się suplementy diety?
Mięso, które zjada pies żywiony dietą BARF to nie to samo, co naturalne ofiary z krwią, włosami, tkanką tłuszczową i kośćmi. Twój pies będzie potrzebował zatem suplementów diety, aby uzupełnić wszelkie niedobory oraz jego posiłek był w pełni wartościowy. Do najczęściej zalecanych należą:
- niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 (oleje rybne),
- wapń,
- drożdże browarnicze,
- algi,
- witamina E,
- hemoglobina
Wapń można suplementować w postaci sproszkowanych skorupek jaj, mączek kostnych lub gotowych preparatów dostępnych w sklepach zoologicznych.
Skąd brać składniki diety BARF?
Jeżeli chcesz, aby BARF dla psa był naprawdę zdrową i korzystną dietą dla twojego pupila, oczywiście musisz wybierać składniki wysokiej jakości ze sprawdzonych źródeł. Oczywiście będzie się do tego nadawało mięso dostępne w różnych sklepach Ma ono bowiem jakość przeznaczoną do spożycia przez ludzi więc jak najbardziej będzie się sprawdzało w diecie twojego zwierzaka. Oceniaj jednak jego barwę i zapach oraz soczystość. Tak samo, jak robisz to wybierając mięso dla siebie! W sklepach dostępne są gotowe mieszanki BARF, z których także możesz skorzystać, aczkolwiek biorąc pod uwagę koszt diety BARF, będzie ona jednak bardziej opłacalna, jeśli sam zdecydujesz się na jej przygotowywanie. Gotowy produkt można znaleźć w wielu sklepach, zazwyczaj pod hasłem: karma BARF dla psa.
Oceniając mięso pamiętaj, że zepsute może:
- mieć nienaturalną barwę,
- lepką powierzchnię,
- słodkawy zapach, a w niektórych przypadkach zielonkawy nalot.
Jak przygotować się do wprowadzenia diety BARF?
Noże, tasaki i inny sprzęt kuchenny
Oprócz wiedzy warto zainwestować w dobrej jakości noże oraz tasak. Dieta BARF wymaga także posiadania:
- ostrzałki do noży,
- wagi kuchennej,
- pojemników do przechowywania mięsa,
- deski do krojenia.
Wybierz nóż o gładkim ostrzu, a jeżeli planujesz “przetwarzać” większą ilość mięsa zainwestuj w profesjonalny nóż rzeźnicki, który zdecydowanie ułatwi Ci pracę. Rozważ także zakup maszynki do mielenia mięsa. Przyda Ci się, jeżeli masz dużego czworonoga lub kilka psów. Unikniesz wtedy ręcznego krojenia mięsa dla każdego z nich.
Pamiętaj, że potrzebujesz osobnej deski do krojenia surowego mięsa. Ze względów higieniczny używaj jej jedynie do przygotowywania posiłków dla czworonoga. Nie zapominaj także o higienie rąk.
Jak przechowywać mięso w diecie surowej?
Prawidłowe postępowanie z surowym mięsem ma kluczowe znaczenie dla zdrowia twojego psa, aby nie doprowadzić do poważnego zakażenia różnorodnymi patogenami. Jeżeli chcesz mrozić pokarm i jednocześnie postępować ekologicznie, wybierz pojemniki z trwałego tworzywa, które wykorzystasz wielokrotnie. Plastikowe woreczki przeznaczone do mrożenia pokarmu również są dobrym wyjściem, ale mogą być trudne do mycia i ponownego wykorzystania.
Każdy rodzaj mięsa należy przechowywać w lodówce do czasu przygotowania posiłku dla psa. Jeżeli nie wykorzystasz mięsa w ciągu około 24 godzin, powinno się je zamrozić.
Jak zamrażać i rozmrażać mięso?
Mięsa nie można mrozić przez nieograniczony czas, dlatego wkładając je do zamrażalnika, opisuj je nazwą oraz datą. Ile czasu można przechowywać poszczególne rodzaje mięsa? Mielona wołowina może spędzić w zamrażarce maksymalnie od 2 do 3 miesięcy, a drób w kawałkach od 6 do 12 miesięcy.
Nigdy nie rozmrażaj mięsa poza lodówką! Zaplanuj posiłek psa i wyjmij mięso dzień wcześniej, by powoli rozmrażało się w lodówce. Ograniczysz w ten sposób zagrożenie mikrobiologiczne.
Jakie badania wykonywać zwierzętom na diecie surowej?
O regularnych badaniach krwi powinien pamiętać każdy opiekun zwierzaka, ale surowa dieta (szczególnie ta skomponowana bez pomocy profesjonalisty) może powodować u twojego pupila niedobory niektórych składników odżywczych. Poza regularnym wykonywaniem morfologii powinno się także wykonywać próby biochemiczne z krwi oraz oznaczać poziom:
- mocznika,
- kreatyniny,
- enzymów wątrobowych,
- sodu
- wapnia,
- fosforu,
- potasu,
- magnezu
Do rutynowych badań warto dołączyć USG jamy brzusznej oraz badania moczu. Możesz także zdecydować się na wykonanie profilu trzustkowego oraz ocenę stanu tarczycy, które pomimo diety BARF powinny być wykonywane systematycznie, aby zapobiegać chorobom naszego psiaka na stare lata, chociaż należy pamiętać także o tym, że młode osobniki także chorują.
Czy dieta BARF jest dla Ciebie i Twojego psa?
Zalety BARF
Do zalet diety BARF można na pewno zaliczyć to, że sprawdza się w podawaniu jej zarówno dla szczeniakowi, jak i dorosłemu psu. Do zalet tego rodzaju żywienia można zaliczyć się także:
- całkowitą kontrolę nad składnikami diety psa,
- wysoką smakowitość,
- wysoką zawartość wody,
- dobrą strawność,
- dopasowanie diety do potrzeb konkretnego psa,
- niski stopień przetworzenia oraz pozytywny wpływ na realizację naturalnych zachowań psów np. gryzienia.
Wady BARF
Niestety są także minusy, których waga może mocno przeważyć nad dużą liczbą plusów, biorąc pod uwagę konieczność ogromnego zaangażowania opiekuna oraz dużej wiedzy w temacie żywienia psów, którą nieustannie trzeba poszerzać i aktualizować. Konieczne jest:
- samodzielne komponowanie posiłków (co niesie za sobą ryzyko błędów i niedoborów, które mogą skutkować rozwojem wielu chorób)
- poszukiwanie dobrej jakości produktów,
- posiadanie miejsca do mrożenia większych ilości mięsa,
- częste zakupy,
- początkowo stosunkowo duży koszt zakupu suplementów.
Warto zwrócić uwagę na to, że cena składników BARF nie wcale jest niska! Nie jest to zatem tańsze rozwiązanie w porównaniu, na przykład z zakupem karm mokrych lub suchych o dobrej jakości.
Dieta BARF to również w pewnym stopniu ryzyko zanieczyszczeń mikrobiologicznych, które w efekcie mogą wywoływać biegunki, wymioty, a w niektórych przypadkach nawet choroby zagrażające zdrowiu, a nawet i życiu twojego pupila. Dotyczy to zarówno mięsa, jak i gotowych mieszanek, w których można wykazać obecność bakterii patogennych.
Jak poradzić sobie ze zbilansowaniem diety psa?
Konsultacja z dietetykiem weterynaryjnym
Jeśli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy, jak poprawnie zbilansować dietę dla naszego psa, powinniśmy koniecznie poprosić o pomoc dietetyka weterynaryjnego, ponieważ przez naszą niewiedzę, karmiąc nieodpowiednio naszego psa możemy wyrządzić mu krzywdę. Osoba wykwalifikowana w żywieniu zwierząt towarzyszących posiada odpowiednie kompetencje oraz doświadczenie w komponowaniu dawki pokarmowej, wyliczaniu zapotrzebowania kalorycznego psa oraz jest w stanie ocenić czy jego kondycja oraz stopień odżywienia mieści się w normie. Taka wizyta zdecydowanie ułatwi ci rozpoczęcie nowej diety.
Co trzeba wiedzieć, by prawidłowo skomponować dawkę pokarmową samodzielnie?
Osoby, które nie chcą lub nie mają możliwości skontaktowania się z profesjonalistą w żywieniu zwierząt, mogą spróbować skomponować dietę BARF samodzielnie. W tym celu warto skorzystać z książek, blogów lub specjalistycznych kursów, które przybliżają opiekunom zapotrzebowanie żywieniowe ich podopiecznych. Chcąc komponować dietę dla psa, musisz:
- umieć obliczyć jego zapotrzebowanie kaloryczne,
- znać zapotrzebowanie na białko oraz tłuszcze,
- wiedzieć co zawierają poszczególne rodzaje produktów, by zapewnić psu m.in. komplet aminokwasów egzogennych.
Co to jest gotowany BARF dla psa?
Obok typowego posiłku na bazie surowych produktów pojawiła się dieta określana jako “BARF gotowany”. Opiera się ona na takich samych zasadach, ale serwowane psu mięso poddawane jest obróbce termicznej, co zmniejsza zagrożenie mikrobiologiczne oraz rozwój niechcianych chorób. Gotowany BARF może być docelowym sposobem żywienia psa lub etapem przejściowym pomiędzy karmą komercyjną, a produktami surowymi, aby od razu nie stawiać dużego wyzwania dla brzuszka naszego pupila, który do tej pory przyzwyczajony był tylko i wyłącznie do produktów przetworzonych.
BARF dla psa, a choroby
Surowa dieta sprawdza się zarówno u psich alergików, ze względu na możliwość wykonywania produktów mono białkowych, jak i czworonogów z innymi chorobami. Opiekun musi wtedy odpowiednio zmodyfikować żywienie swojego pupila pod kątem jego osobistych potrzeb, co ponownie może wymagać konsultacji ze specjalistą lub szerokiej wiedzy. Przykładowo przy chorej trzustce konieczne jest zmniejszenie ilości tłuszczu oraz zastosowanie lekkostrawnych posiłków. Takiego psa można karmić częściej, ale mniejszymi porcjami.
BARF dla psa to świetne i zdrowe rozwiązanie, które jednocześnie wymaga wiedzy oraz zaangażowania opiekuna. Prawidłowe żywienie i zbilansowanie posiłków psa sprawi, że dieta surowa będzie pozytywnie wpływała na jego trawienie, stan skóry, czy ogólną kondycję.